Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Yalçın Savuran ile Sinemayı Okumak // Atölye

Sinemayı Okumak atölyesinde bu dönem Yeni Türk Sineması başlığı altında türk sineması filmleri üzerinden bir okuma gerçekleştireceğiz. Tolga Karaçelik’in Gişe Memuru ve Sarmaşık, Pelin Esmer’in Gözetleme Kulesi, Emin Alper’in Tepenin Ardı ve Abluka, Ali Aydın’ın Küf, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar filmlerine bakarken, Almanların Zeitgeist dedikleri “Zamanın Ruhu”nun, yönetmenleri nasıl etkiledikleri ve bunun sanatsal yansımalarının ne olduğu odaklanacağımız önemli noktalar olacak.

Christian Metz “Bir filmi açıklamak zordur, çünkü onu anlamak kolaydır,” der.
Sinemanın bir dil olduğunu düşünür ve kabul ederiz. Ama bu dilin bir sistemi olduğunu kabul edemeyiz. Şayet bir sistemi ve bu sistemi çözecek bir kodu olsaydı, tüm filmleri açıklamak son derece basitleşecek ve nasıl yönlendirildiğimizi anlamak çok daha kolay olacaktı; ama bir o kadar da sıkıcı ve yavan!

YALÇIN SAVURAN
1961 İstanbul doğumlu. M.Ü. İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 1975 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor. İFSAK’la tanışması 1995. 2000 yılından itibaren temel ve ileri düzey fotoğraf eğitiminin yanı sıra çeşitli eğitim kurumları ve üniversitelerde Fotoğraf Tarihi ve Kültürü, Kent Kültürü, Sinema ve Renk üzerine dersler verdi. Şu ana kadar gerçekleşen 5 kişisel sergisiyle beraber fotoğrafa eğitmenlik, danışmanlık ve profesyonel reklam çekimleriyle devam etmektedir. Çeşitli dergilerde fotoğraf kuramları üzerine halen makaleleri yayınlanmaktadır. İki yılı aşkın bir süredir Neşet Kutluğ ile birlikte Akbank Sanat’ta “Filmlerdeki Fotoğraflar” etkinliğini düzenlemekte olan Yalçın Savuran, İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisidir.

Atölye Tarihleri

03 Ocak 2017 Salı
10 Ocak 2017 Salı
17 Ocak 2017 Salı
24 Ocak 2017 Salı

    

Katılımcı sayısının 22 kişinin altında kalması durumunda atölye açılmayacaktır.

Katılımcı sayısının 35 ile sınırlı olduğu atölye 4 hafta süreyle, Salı akşamları gerçekleşiyor. Saat 19.00′da başlayan atölye (özel bir durum olmadığı sürece) en geç saat 22.30′da sona eriyor.

Atölye bedeli:: Tüm katılımcılar için 200 TL + KDV

Oca 03 2017

Ayrıntılar

Tarih: 3 Ocak 2017
Saat: 19:00
Ücret: 200TL
Etkinlik Kategoriler: , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi

Güneş Sokak 17/5 Çankaya
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 312 465 01 25

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

Ka Fotoğraf Geliştirme Atölyesi
Telefon: +90 312 465 01 25
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi