Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Yakından Tasarımlar ve Fotoğrafsı Şeyler | Hasan Atabaş // Fotoğraf Gösterimi

Gösteri adı :
Yakından Tasarımlar ve Fotoğrafsı Şeyler

Hasan ATABAŞ

1947 yılında Vakfıkebir’de (Trabzon) doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulu, Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu İşletme-Muhasebe bölümü, Anadolu Üniversitesi AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü, Milli Güvenlik Akademisi ve Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans mezunudur.

Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra atandığı Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında değişik kademelerde yöneticilik yaptı. 45 yıllık kamu hizmetini tamamladığı 2012 yılında genel müdür yardımcısı iken -yaş sınırını doldurduğundan- emekliye ayrıldı.

Gençlik yıllarından itibaren şiir ve fotoğraf sanatıyla ilgilenmektedir. Damla, Eğitim Alanı, Çağdaş Eğitim, Kılavuz, Ticaret ve Turizm, İzlenim, Kontrast dergilerinde şiirleri, yazıları ve fotoğrafları yayımlandı. Ankara / Polatlı ve Trabzon / Vakfıkebir’de yayınlanan iki yerel gazetede köşe yazıları yazdı.

1970’li yıllarda başladığı fotoğraf çalışmalarını, 2002 yılından bu yana Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) bünyesinde -doğa fotoğrafçılığı ve makro fotoğrafçılık alanlarında- sürdürmektedir. 2010 ve 2011 yıllarında sosyal sorumluluk projesi olarak ele aldığı “Atatürk Orman Çiftliği’nin Yaban Çiçekleri”ni (254 tür) fotoğrafladı. Çok sayıda karma fotoğraf sergisinde yer aldı, gösteriler hazırlayıp sundu. Katıldığı az sayıdaki yarışmalarda ödüller aldı.

AFSAD yönetiminde iki dönem görev yapan Hasan Atabaş, AFSAD bünyesinde “Makro Fotoğrafçılık” ve “Doğa Fotoğrafçılığı” atölyelerinde eğitmenlik yapmıştır.

“Çığlık Çığlığa Bir Dünya” adlı “şiir-fotoğraf” ve derleyip editörlüğünü yaptığı “Türkiye Doğa Manzaraları / Landscapes From Turkey” adlı “fotoğraf kataloğu” kitapları bulunmaktadır. “küçük şeylerin BÜYÜK DÜNYASI / Makro fotoğrafçılık” adlı kitabı yayım aşamasındadır.

Nis 12 2018

Ayrıntılar

Tarih: 12 Nisan
Saat: 19:00
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

AFSAD

Bestekar Sok 28/21 Kavaklıdere
Ankara, 06680 TR

+ Google Haritalar

Organizatör

AFSAD Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği
Telefon: (0312) 417 21 15
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi