Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Toplumsal Cinsiyet ve Benlik Saygısı // Atölye

Uçan Süpürge, ‘Toplumsal Cinsiyet ve Benlik Saygısı’ üzerine bir dizi ‘gelişim ve dönüşüm atölye çalışması’ başlatıyor.
Ankara merkezli Uçan Süpürge, tüm Türkiye genelinde çalışmalarını yürüten bir sivil toplum örgütü olarak 22 yıldır kadınlarla birlikte yürüyor. Kadınların güçlendiği, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında sağlandığı herkes için adil bir dünyaya kavuşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Değişimin önce her kadının kendi iç dünyasının değişmesiyle başladığı fikri ile yola çıkarak ulaşılabildiği her kadına bu farkındalığı yaratmak için birçok farklı alanda etkinlikler düzenliyor.
Özellikle son yıllarda kadın örgütlerinin güçlenmesi, kazanılmış hakların tekrar gözden geçirilmesi konusuna yönelen Uçan Süpürge bu kapsamda “Kişisel Güçlenme ve Benlik Saygısı“ temasını işleyen bir atölye çalışması gerçekleştiriyor.
Psikolojik danışman Dr. Şule Çağlar’ın eşliğinde yürütülecek çalışma, kadınların her şeyden önce kendilerine önem ve saygı duymasını, bu konudaki farkındalığın artmasını amaçlamaktadır. Çağlar “Kişisel Güçlenme ve Benlik Saygısı” atölyesi ile kadınlarda yaşanacak gelişim ve dönüşümü şu şekilde açıklıyor:

Toplumsal cinsiyet rolleri bize, yaşamımızdaki pek çok insana karşı fedakâr, verici, saygılı, merhametli, şefkatli ve destekleyici olmayı öğretirken, kendi istek ve ihtiyaçlarımızı dizginlemeyi ve gereksinimlerimizi ikinci plana atmayı da öğretmiştir. Hep başkalarını memnun etmeye ve herkes için ‘her şey’ olmaya çalışırken, yaratıcı enerjimizi tüketir, kadınsı içgüdüsel ruhumuzun, ateşli yanını yok eden katı kalıplara takılır kalırız. Başkalarını mutlu etmek için, doğal olmayan ritimlere bürünür, duygularımızı bastırır ve engelleriz.
Kadınlar önce “Kirpiğim yere düşmesin” demişlerdi. Şimdi de “Bedenimdeki ağrılar ‘söyleyemediklerim’ mi?” diye sorguluyorlar.
“Beden Asla Yalan Söylemez”!
Kadınların artık içgüdüsel ruhlarının ateşli yanını yok eden katı kalıplardan çıkması gerekiyor. Kadınlar bedenleriyle tanışmak, onun sesini duymak-dilini anlamak ve benlik değerlerini ‘nasıl göründükleri’ değil, ‘kim oldukları’ üzerine kurmak istiyorlar. İşte gelişim dönüşüm atölye çalışmaları bütün bu soruların cevabını içeriyor.

Birlikte gelişip dönüşmeyi amaçlayan herkesi 27 Ocak Cumartesi günü atölye çalışmamıza bekliyoruz.

Yer: Aldino Otel
Tarih:27.01.2018
Saat: 10.00 – 18.00
Eğitim Ücreti: 95 TL
Eğitim 20 kişi ile sınırlıdır.
Katılımınızı bize [email protected] adresi üzerinden bildirebilirsiniz.

Dr. Şule ÇAĞLAR Kimdir?
Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında, ABD’de Bilim uzmanlığı derecesi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde aynı alanda doktorasını tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Londra Üniversitesi’nde “Kadın Hakları ve Feminist Psikoterapilerde yaptı. Aynı zamanda Londra Kadın Terapi Merkezi’nde çalışmalarına devam etti. ODTÜ’de bir yıl ders verdikten sonra Bilkent Üniversitesi PDR Merkezinde 7 yıl psikolojik danışman olarak çalıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletlere geçerek uzun yıllar Avrupa, Afrika ve Asya da görev yaptı, projeler yürüttü. Son 3 yılda İstanbul, Hollanda ve İngiltere’de Dans ve Hareket Terapisi ve İngiltere’de cinsel terapiprogramlarına devam etti ve sertifikalar aldı.

Oca 27 2018

Ayrıntılar

Tarih: 27 Ocak
Saat: 10:00 - 18:00
Ücret: 95TL
Etkinlik Kategoriler: , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Hotel Aldino

Tunalı Hilmi Caddesi Bülten Sokak No: 22
Ankara,

+ Google Haritalar

Telefon:

(0312) 468 65 10

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
Telefon: 0533 762 31 17
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi