Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği // Sergi

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ
Çok uzun yoldan geldik, değil mi?

Bu belgesel sergi, İsveç Büyükelçiliği ve İsveç Enstitüsü tarafından hazırlandı.
Görünen iki amacı var: İlki Stockholm’de 15-17 Nisan tarihlerinde İsveç Dışişleri Bakanlığı ve İsveç Enstitüsü tarafından düzenlenecek olan küresel katılımlı Toplumsal Cinsiyet Konferansına dikkat çekmek. İkincisiyse, toplumsal cinsiyet eşitliği için İsveç Hükûmetinin belirlediği altı hedef doğrultusunda elde edilen kazanımlardan ve halen yapılması gerekenlerden örnekler sergilemek.
Evet, toplumsal cinsiyet söz konusu olduğunda söylenmemiş, gösterilmemiş pek bir şey kalmadı diye düşünülebilir. Oysa konunun temel insan hakları perspektifi içinde ahlaki, ideolojik, aktüel siyasi yanlarının artık tamamen ayırdında olduğumuzu varsaysak dahi bölüşüm, katılım ve örgütlenme pratiklerine yansımalarını hâlâ hatırlatmak, vurgulamak gibi bir sorumluluğumuz var. Ayrıca zorunlu heteroseksüelliğin yalnızca eşcinsel ve trans bireylerin değil, her birimizin var olma ve kendimizi var etme olanaklarını nasıl yok ettiğini göstermek gibi de bir sorumluluğumuz var.
Sergi, toplumsal cinsiyet eşitliği sorununun bütün yönlerini işlemek gibi bir iddia içinde olmasa da, kronolojik ve coğrafi karşılaştırmalara da imkân verecek olmasıyla bizim nazarımızda son derece önemli, değerli.
23 Mart akşamı saat 19.00’daki açılış kokteyline herkesi bekliyoruz. Sergiyi 4 Nisan tarihine kadar da ziyarete açık tutacağız.

Mar 23 2018

Ayrıntılar

Başlangıç: 23 Mart @ 19:00
Bitiş: 4 Nisan @ 20:00
Etkinlik Kategoriler:
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Organizatör

Altı+Bir
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi