Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Sokak Akademisi | 1. Ders

SOKAK AKADEMİSİ
İLK DERS DÖNEMİ BAŞLIYOR

Bizler, akademiden kopartılmış ya da hedef tahtasına konmuş akademisyenleriz. İktidarın baskıcı politikalarını eleştirdiğimiz için üniversitelerimizden ihraç edildik. Halen üniversitelerde olanlarımız ise üzerimizde sallanan iktidar sopasının gölgesinde bilim üretmeye çalışıyor.

Türkiye üniversiteleri, AKP iktidarında yarı açık cezaevlerine dönüştürüldü. Öğrenciler ve öğretim üyeleri üzerindeki tahakküm, iktidarın paranoyalarıyla birlikte yükseldikçe yükseldi. Bürokratik baskı ve yıldırmalarla, soruşturmalarla, cezalarla, ihraçlarla, özgür düşüncenin ve bilim üretiminin önüne set çekildi.

Pek çok öğretim görevlisi ve öğrenci okullarından uzaklaştırılırken; sermaye, taşeron şirketler, kolluk kuvvetleri ve iktidara bağlı çeteler kampüslere yaldızlı davetiyelerle çağırıldı.

YÖK’ün yoz düzenlemeleri hayatlar karartmaya devam ederken, zihni saray iradesi tarafından esir alınmış rektörler ve idareciler de; torpille, rantla, kadrolaşmayla üniversiteleri iğdiş etti. Aydın düşmanlığı iliklerine işlemiş bir iktidara yaranmak için üniversitelerden bilimi attılar. Sanat eserlerini, resimleri, heykelleri attılar. Yetmedi; kampüslerden kedileri, kuşları attılar. Öğrencilerin müzik enstrümanıyla okula girmesini bile yasakladılar, şarkıları kampüslerden attılar.

Bu hale itirazımız var! Muhalif bilim insanları olarak, öğrencilerimizle birlikte, üniversitelerimizde sistematikleştirilmiş bu şiddete karşı çıkıyoruz.

Bilimi ve yaşamı kampüslerden söküp atmak isteyenlere karşı akademiyi hayatın ortasına yani sokağa taşıyoruz. Sokaktakiler için ürettiğimiz bilgi ve düşünceyi sokaklarda anlatacağız. Sokak Akademisi’nin ilk ders dönemi başlıyor.

10 dakikada HEGEMONYA – Yasin Durak
10 dakikada KARŞI HEGEMONYA – Mehmet Mutlu

4 ARALIK PAZAR – 15:00 – KUĞULU PARK

Ara 04 2016

Ayrıntılar

Tarih: 4 Aralık 2016
Saat: 15:00 - 15:30
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Kuğulu Park

Kuğulu Park
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar