Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Sevmek Güzel Meslek | Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi

“Sevmek Güzel Meslek”- Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi

Açılış : 7 Nisan 2017 -30 Temmuz 2017

Proje Direktörü: Fahri Özdemir

Küratörler: İbrahim Örs ve Hanefi Yeter

‘USTALARIN USTASI’ CERMODERN’DE
Türkiye’de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, Pharmactive sponsorluğunda Cermodern’de Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Sergide yer alan eserlerin birçoğunun ilk defa görücüye çıkacağı sergiye, sanatın farklı disiplinlerinde eserler üreten ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir şiirinde yer alan “Sevmek Güzel Meslek” dizesi isim olarak verildi. ‘Ustaların Ustası’ olarak anılan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Sevmek Güzel Meslek” isimli retrospektif sergisi 7 Nisan-30 Temmuz tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir’in yaptığı serginin, Küratörlüğünü ise Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencileri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter üstlendi.

Eyüboğlu’nun hayatından kesitler sunan mektuplar, zarflar, fotoğraflar ve özel eşyalarla beraber 300’ün üzerinde objenin yanı sıra sanatçının çeşitli sanat disiplinlerinde ürettiği 150’ye yakın eser sergide görülebilecek.

Ayrıca Ermeni asıllı heykel sanatçısı, Eyüpoğlu’nun uğruna “Karadut” şiirini yazdığını Mari Gerekmezyan’ın yaptığı Bedri Rahmi Eyüboğlu büstü ise serginin en dikkat çekici eserlerinden birisi olacak. Sergide ayrıca 26 dakikalık kısa bir belgesel de izlenebilecek.

Özel koleksiyonlardan eserler

Pharmactive Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak ‘Ustaların Ustası’ olarak nitelendirilen Eyüboğlu’nun eserlerini Ankaralı sanatseverlerle buluşturacak olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Sancak; “Bedri Rahmi, ressam, şair ve yazar olarak, sanatın farklı dallarında çok değerli eserler üretti. Sergimizde Bedri Rahmi’nin, bu eserlerinin yanı sıra; hayatından kesitler bulacağınız mektuplar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objeler de yer alıyor. Eyüboğlu’nun daha önce hiç sergilenmemiş bazı eserlerini, Ankara’da sanatseverlerle buluşturuyoruz.” dedi. Sergide yer alan eserlerin bir kısmının özel koleksiyonlarda bulunduğunun da altını çizen Sancak, “Ülkemizin önemli koleksiyon sahiplerinin, bu sergide bize destek olması, bizler için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı. Sağ olsunlar, bize onur verdiler” şeklinde konuştu.

14 Metrekarelik “Karagöz’ün Gemisi”

Sanatseverlerin büyük ilgiyle karşılayacağı serginin en özel eserlerinden birisi de 14 Metrekarelik “Karagöz’ün Gemisi” olacak. İstanbul Hilton için 1956 yılında yapılan eser, Bedri Rahmi Eyüboğlu’na aynı dönemde İstanbul kompozisyonu olan başka bir iş verildiği için sanatçının arşivinde kaldı.

Yıllar sonra, 1972 yılında evinin bahçesinde öğrencileriyle son rötuşlarını yaptı. O anın görüntüsü de TRT arşivlerinden çıktı. Videoda sanatçı, dev eseri ile ilgileniyor ve dizlerinin üstünde, eliyle son düzeltmelerini yapıyor.

Karton üstüne guaj boya ile yapılan eser, 2 metre yüksekliğe, 7 metre genişliğe sahip. Eyüboğlu, Anadolu için iki önemli figür olan Karagöz ile Hacivat’tan eserlerinde sürekli olarak Karagöz motiflerini kullanması ile dikkat çekiyor.

Nis 07 2017

Ayrıntılar

Başlangıç: 7 Nisan 2017 @ 08:00
Bitiş: 30 Temmuz 2017 @ 17:00
Etkinlik Kategoriler:
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

CerModern

Altınsoy Cad. No:3 Sıhhiye
Ankara, 06101 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 312 310 00 00

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

CerModern
Telefon: +90 312 310 00 00
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi