Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Şevki Karayel // Piyano Konseri

PROGRAM

Johann Sebastian Bach…………..Partita no: 1 Si bemol Majör BWV 825
Praeludium
Allemande
Corrente
Sarabande
Menuet I and II
Gigue
Franz Schubert……………… Sonat D-664 La Majör
Allegro Moderato
Andante
Allegro

ARA

Frederik Chopin…… 24 Prelüd op.28

ŞEVKİ KARAYEL

Piyanist Şevki Karayel 4 Nisan’da Anlatımlı Konserle ÇSM’de…

4 Nisan’da Çankaya’da dinleyicilerle buluşacak olan Karayel, bu konserde Bach, Schubert ve Chopin’in eserlerini seslendirecek.   İlk piyano derslerini 5 yaşında Magdalena Rufer Eyüboğlu’dan almaya başlayan Karayel, sırasıyla İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Freiburg  Müzik Yüksekokulu ve Düsseldorf Robert Schumann Müzik Yüksekokulu’nda öğrenim gördü. Pavel Gililov, Andras Schiff, Vitaly Margulis, Stefan Arnold, Krzystof Jablonski gibi birçok ünlü müzisyen ile çalışan Karayel başta Türkiye ve Almanya olmak üzere, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Polonya, Hirvatistan, Suriye ve Mısır’da pek çok konser verdi. 2000 yılında Hollanda’da Rotterdam Young Philarmonic Orkestrası ile şef Arie Van Beek yönetiminde çıktığı turnenin son konseri Amsterdam’ın dünyaca meşhur konser salonu Concertgebouw’da gerçekleşti.  Aynı yıl Junior Chamber International tarafından Türkiye’de kültürel başarı ödülü’ne layık görüldü.2004 yılında Bechstein Uluslararası Piyano Yarışması’nda  jüri özel “üstün sahne performansı”  ödülünü  aldı.  Ayrıca kendisine Avrupa Kültür Vakfı tarafından 2004 yılı kültür ödülü verildi. Solistlik kariyerinin yanı sıra eğitmen olarak da genç piyanistlerle kurslar düzenlemek üzere Almanya, Türkiye, Fransa ve Mısır’a sık sık davet edilmektedir. 2007-2015 yılları arasında Düsseldorf’ta Robert Schumann Müzik Yüksek Okulunda öğretim üyesi olarak bulunan Karayel  halen İstanbul’da kendi kurduğu Şevki Karayel Piyano Akademisinde ders vermektedir.

 

BİYOGRAFİ

1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk piyano derslerini 5 yaşında Magdalena Rufer Eyüboğlu’dan almaya başlayan Karayel, 1990-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Özen Veziroğlu’nun öğrencisi oldu. 1994’te Doğu Akdeniz ülkeleri Alman liseleri arasında Kahire’de düzenlenen Jugend Musiziert (gençlik müzik yapıyor) Yarışması’nda birincilik, aynı yarışmanın Almanya’da düzenlenen finalinde de büyük Alman piyanist Edwin Fischer adına konulan özel ödülü kazandı. 1995-2002 yılları arasında Almanya’nın Freiburg şehrindeki müzik yüksekokulunda Prof. James Avery ve Prof. Dr. Tibor Szasz ile çalıştı. Bu okuldaki eğitimi sırasında bir sömestr boyunca müzik tarihi alanında öğretim görevlisi olarak Türk müziği üzerine seminerler düzenledi. 2002 yılında Freiburg’daki öğrenimini en yüksek derece ile bitirdikten sonra Düsseldorf’da Robert Schumann Müzik Yüksekokulu’nda solistlik bölümüne girip, burada Prof. Barbara Szczepanska ile çalıştı. 2004 yılının haziran ayında bu bölümü de en yüksek derece ile bitiren Şevki Karayel, Almanya’da geçen bu zaman içerisinde çeşitli kurslara katılarak Pavel Gililov, Andras Schiff, Vitaly Margulis, Stefan Arnold, Krzystof Jablonski gibi birçok ünlü müzisyen ile çalışma imkanı buldu. Başta Türkiye ve Almanya olmak üzere, İtalya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Polonya ve Mısır’da pek çok konser verdi. 1998 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açtığı yarışmayı kazanarak, bu orkestra ile solist olarak ilk konserini verdi.

2000 yılında Hollanda’da Rotterdam Young Philarmonic Orkestrası ile şef Arie Van Beek yönetiminde bir turneye çıktı. Bu turnenin son konseri Amsterdam’ın dünyaca meşhur konser salonu Concertgebouw’da gerçekleşti.  Aynı yıl Junior Chamber International tarafından Türkiye’de 2000 yılı kültürel başarı ödülü’ne layık görüldü.

2004 yılında Bechstein Uluslararası Piyano Yarışması’nda gösterdiği üstün performans dolayısıyla jüri özel “üstün sahne performansı”  ödülünü  aldı.  Ayrıca kendisine Avrupa Kültür Vakfı tarafından 2004 yılı kültür ödülü verildi. 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile solist olarak ilk konserini veren karayel, solistlik kariyerinin yanı sıra eğitmen olarak da genç piyanistlerle kurslar düzenlemek üzere Almanya, Türkiye ve Mısır’a sık sık davet edilmektedir.

2007-2015 yılları arasında Düsseldorf’ta Robert Schumann Müzik Yüksek Okulunda öğretim üyesi olarak bulunan Karayel halen İstanbul’da kendi kurduğu Şevki Karayel Piyano Akademisinde ders vermektedir.

Nis 04 2017

Ayrıntılar

Tarih: 4 Nisan 2017
Saat: 20:00
Ücret: 22TL
Etkinlik Kategoriler:

Yer:

Çağdaş Sanatlar Merkezi

Kennedy Caddesi No:4
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

(0312) 468 2105

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatörler

Çankaya Belediyesi
Telefon: 444 0 601
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi
Çağdaş Sanatlar Merkezi
Telefon: 0312 468 2105
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi