Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi // Belgesel Gösterimi

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi adlı belgeselin emekçilerini atölyemizde misafir ediyor, belgeseli izliyor ve üzerine konuşuyoruz.

Mahalle Atölyesi 1532. Sokak 165/1 adresinde.

 

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi

Emek, İstanbul Taksim’de bir sinemaydı. 1924’te Melek Sineması adıyla açmıştı perdelerini. Türkiye’nin sinema geçmişini barındıran Yeşilçam Sokağı’yla bütünleşmiş; seyredilen filmlerle, kurulan hayallerle etrafında bir kültür biriktirmişti. Adına yakışır şekilde 1980 Darbesi sonrası gerçekleştirilen ilk 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasına da ev sahipliği yaptı Emek. Sadece tarihî bir sinema değildi; bu tarihi var eden insanların geleceğini şekillendirebilecekleri, ortak inisiyatifle kullanabilecekleri bir mekân olarak da sembolik bir anlamı vardı; hâlâ da var.

Mücadele ve Yıkım

Emek Sineması’nın da içerisinde yer aldığı bina kompleksi, 1942’de yürürlüğe giren varlık vergisinden sonra iflas eden Saltiel ve Arditi’den alınarak önce İstanbul Belediyesi’ne sonra da sinemaya ismini verecek Emekli Sandığı’na geçti. Emek Sineması, SGK tarafından yıkılarak yerine AVM yapılması için özel bir şirkete kiralandıktan sonra 2009 yılında kapatıldı.

2010’dan itibaren binlerce insan bu projeye karşı Beyoğlu’nda sayısız eylem yaptı. Tüm bu itirazlara rağmen Emek Sineması, 2013 Mayıs’ında bir gece vakti Kamer İnşaat tarafından yıkıldı. Şimdi yerinde bir AVM yükseliyor. Emek’in tarihi, Türkiye’de devlet eliyle yürütülen mülksüzleştirmenin kısa tarihi adeta. Yıllar önce gasp edilen bir azınlık mülkünün, bugün bir şirkete devredildiği uzun bir tarih bu. Emek’in sokaktan yürüyerek girdiğiniz kapısının yerinde şimdi Madame Tussauds adlı balmumu heykel müzesi var. Yaşayan bir tarihin yerinde ölü bir tarih. Geçmişin mumyaları.

Türkiye’nin her yerinde yaşanmakta olan bir hikâye bu artık. Parklar, meydanlar, dereler, mahalleler, kıyılar ve hatta dağlar bizzat devletin kurumları eliyle özel şirketlere sunuluyor. İktidarın enerji ve inşaata dayalı kalkınma dediği rant ekonomisi, kırda ve kentte yaşam alanlarımızın yıkımı üzerinden yükseliyor. Fakat, gasp edilen haklarımızın, elimizden alınan doğa ve kentlerin aynı neoliberal politikalardan kaynaklandığının farkına varıyor, bir yerde başlayan direnişin tecrübesinin, kurduğu ilişki ve eylem biçimlerinin, kilometrelerce uzakta başkalarına umut verdiğini hissediyoruz. Bazen kaybetsek bile, her mücadelenin bizleri ortaklaştırdığını ve yaşarken yazmakta olduğumuz tarihin bir parçası kıldığını biliyoruz.

Film

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi, tamamen eylemcilerin çektiği görüntülerden kurgulandı; sinemalarının yok edilmesine ‘seyirci kalmayan seyirci’lerin yaptığı çekimlerden. Tarih yazımını resmi kurumlara bırakmayan, mücadelelerinin kaydını kendileri tutan, kendi tarihini toplumsal tarihle birlikte yazan eylemcilerin kolektif kurgusu bu film. Belgeseli oluşturan görüntülerin tamamı ortak bir havuzda ve herkesin erişimine açık. Bu sayede isteyen kendi montajını yapabilecek, devam eden mücadele sürecinde havuza eklenen yeni görüntülerle birlikte yeni kurgular hayata geçirilebilecek.

Gösterim

Etrafında direniş örgütlenmiş bir başka gösterim mekânının, Paris Sinemateki’nin özerkliğinin savunucularından Jean-Luc Godard, “göstermek paylaşmaktır” demişti. Özgürleşen Seyirci belgeseli de bu yüzden var. Bu direniş hikâyesini başka mücadelelerle paylaşmak, üzerine konuşmak, tartışmak için. Seyredip unutmak için değil, yeni eylemler tahayyül etmek ve birlikte özgürleşmek için.

Özgürleşen Seyirci bugüne kadar Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin açılışında, Leipzig’de bir festivalde (DokLeipzig), Amsterdam’da bir işgal evinde (Spinhuis) ve bir bağımsız sinemada (Cavia), Beyoğlu’nda bir barda (Peyote), bir ekoloji derneğinde (Yeryüzü Derneği), Aynalı bir pasajda, bir bisiklet kolektifinin çağrısıyla Kadıköy’de bir barda (Don Kişot Bisiklet Kolektifi, Muaf Kadıköy), bir dayanışma mekânında (Kuzey Ormanları Savunması), Ankara’nın Kuirfest’inde ve Zaandam’da işgal edilmiş eski bir yüzme havuzunda seyirciyle buluştu. Bu gösterimlerde filmin bir tartışma zemini yarattığını, her mekânda farklı bir anlam kazandığını gördük. Nasıl ki Emek Sineması’nın yıkımına karşı verilen mücadele hiç yoktan ortaya çıkmadıysa, zaman ve mesafeler aşan başka mücadelelerden ilham aldıysa, bu belgeselin de Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerindeki direnişlere ilham taşıyabileceğini düşündük.

Birkaç yıl önce zeytinliklerinin termik santral inşaatı için gasp edilmesine karşı çıkan Yırca köylüleri “Zeytin bizim Emek’imizdir” diyerek İstanbul’a selam yollamışlardı. Bu selam üzerimizde kalmasın: Artvin Cerattepe, Amed Sur, Batman Yılmaz Güney Sineması, İzmir Kültürpark hepimizin Emek’idir. Dereler, kıyılar, parklar, meydanlar, mahalleler, kentler hepimizin emeğidir, demek için yollara düşüyoruz.

Eyl 25 2017

Ayrıntılar

Tarih: 25 Eylül 2017
Saat: 20:00 - 22:00
Ücret: Ücretsiz
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin