Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Nadar’ın Büyük Portreleri // Sergi

Gaspard-Félix Tournachon, nam-ı diğer Nadar, İkinci Fransız İmparatorluğu döneminin en önemli portre fotoğrafçıları arasında yer almaktadır. Nadar; Delacroix, George Sand, Baudelaire, Victor Hugo, Sarah Bernhardt gibi farklı ünlülerin, sanatçıların, bilginlerin, siyasetçilerin çehrelerini sıradışı ruhbilimsel bir incelikle fotoğraflamayı başarmıştır.

Nadar’ın portreleri, bizlerin üzerinde, ünlü çağdaşlarıyla ilgili özellikle canlı bir izlenim bırakır. Her yüzde, kişinin en baskın özelliğini ortaya çıkarmayı başarır: Kesin çizgileri, derin ve nüfuz eden bakışlarıyla Baudelaire; güçlü ve hayallerle buğulanmış çehresiyle Delacroix; düşünceli ve ağır başlı Victor Hugo; Nadar’ın pek sevmediği ve bize zayıf, üzgün ve kurumuş bir kuş gibi gösterdiği Lamartine.

Fotoğrafçının yapıtı modeliyle sabırlı bir işbirliğinin ürünüdür. Tüm Paris’i tanıyan ve arkadaş canlısı olan Nadar, elverişli bir ortam yaratmayı, müşterilerine güven vermeyi ve kendilerine en uygun pozu doğal bir biçimde vermelerini sağlamayı biliyordu.

Nadar, tüm kariyeri boyunca, önemli bir atmosfer yaratıcısıydı.
Ona ait olan bu sanat, özellikle çağdaşlarını kendilerini oldukları gibi objektife bırakmalarını sağlamak söz konusu olduğunda etkili biçimde ortaya çıkıyordu. Bu yetenek yönetmeni, fotoğrafçı olarak insan gerçeğinin yalın bir biçimde en canlı yorumcusu olmayı başarmıştır. Sergi, albümen kağıt üzerine kırka yakın arjentik fotoğraf baskısından oluşmaktadır.

Sergi, Paris’deki Jeu de Paume tarafından, Mimari ve Miras Medyateği, Kültür ve İletişim Bakanlığı işbirliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi desteğiyle gerçekleşmektedir.
//
Gaspard-Félix Tournachon dit Nadar est l’un des plus importants portraitistes du Second Empire. Il sut fixer avec une finesse psychologique hors du commun les visages de célébrités diverses, artistes, savants, hommes politiques, tels Delacroix, George Sand, Baudelaire, Victor Hugo, Sarah Bernhardt, et bien d’autres.

Les portraits de Nadar nous laissent une image particulièrement expressive de ses contemporains les plus illustres. Il a su faire ressortir, dans chaque visage, le caractère dominant de l’homme : Baudelaire, aux traits précis, au regard profond et pénétrant, à la mise cavalière ; Delacroix, à la face puissante, embuée de rêve ; Victor Hugo, à la lourde tête pensive et sensuelle ; Lamartine, que Nadar n’aimait pas, et qu’il nous montre comme un grand oiseau maigre, triste et desséché.

L’œuvre du photographe est une collaboration constante avec son modèle. Nadar, qui connaissait tout Paris, et qui avait l’amitié chaleureuse, savait susciter un climat propice, mettre ses clients en confiance, et leur faire prendre naturellement et comme d’eux-mêmes, l’attitude qui leur convenait le mieux.

Tout au long de sa carrière, Nadar a été un grand créateur d’atmosphère. Cet art, qui fut le sien, s’est révélé particulièrement efficace, lorsqu’il s’est agi d’amener ses contemporains à se présenter à l’objectif tel qu’ils étaient vraiment. Ce metteur en scène de talent a su, comme photographe, être tout simplement l’interprète le plus expressif de la réalité humaine.

L’exposition est composée d’une quarantaine d’épreuves argentiques sur papier albuminé.

Exposition réalisée par le Jeu de Paume, Paris, en collaboration avec la Médiathèque de l’architecture et du patrimoine, ministère de la Culture et de la Communication et avec le concours de l’Institut Français en Turquie

Oca 24 2018

Ayrıntılar

Başlangıç: 24 Ocak @ 10:00
Bitiş: 21 Şubat @ 20:00
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

CerModern

Altınsoy Cad. No:3 Sıhhiye
Ankara, 06101 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 312 310 00 00

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

CerModern
Telefon: +90 312 310 00 00
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi