Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Levent Cantek’le Yazı Atölyesi | 3. Dönem

Levent Cantek’le 3. Dönem Yazı Atölyesi

CerModern bünyesinde faaliyetlerini yürüten CerEdebiyat Yazarlık Atölyesi Yazar/Editör Levent Cantek yönetiminde 3.Dönem kayıtlarına başlıyor. Çağdaş Türk Edebiyatının birçok önemli eserine editörlük yapmış olan Cantek, 9 Nisan – 14 Mayıs tarihleri arasında her pazar 14:00 ve 17:00 saatleri arasında CerModern’de yazı atölyesini yönetecek. Kontenjan 20 kişi ile sınırlı olup detaylı bilgiye www.cermodern.org adresinden veya 0312 310 00 00 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Yazarlık, ağır bir işçiliğe, bıktırıcı tekrarlara, sadece yazmaya değil çok okumaya dayanan zor bir uğraştır. Yazı ve yazarlık atölyeleri, yazarlığı değil, yazı ve yazarlık üstüne düşünmeyi öğretebilirler. Metnin nasıl yazılması veya nasıl yazılmaması gerektiğini gösterebilirler. Karakterler, kurgu, tahkiye, dil ve bağlantılar hakkında daha derinlikli düşünmeye sevk edebilirler.

Atölyede öğrencilerin aktif olarak derse katılması, anlatıları tartışması ve yazması, yazdıklarının okunması, okunanların sınıf içinde konuşulması sağlanacaktır.

Atölye yürütücüsü, her hafta yazma ödevleri verecek ve bu ödevler dersi takip eden Cuma günleri teslim edilecektir. Ödevlerden örnekler seçilecek ve bir sonraki dersin bir bölümünde seçilen örnekler irdelenecektir. Her hafta derslerde roman ve hikâye bölümleri ya da klişe anlatılar konuşulacak, öğrenciler verilen okuma ödevlerine dair yorumlarda bulanacaklardır.

Altı hafta sürecek yazı atölyesi, çok sayıda öykü, roman ve anlatının tartışıldığı, çeşitlendirildiği bir yazım ve okuma süreci olacaktır.

Dersler, atölye yürütücüsünün hazırladığı görsel ve yazılı sunumla geliştirilecek, on dakikalık tek ara dışında her hafta üç saat sürecektir.

1.Hafta: En Eski Hikâyeler ve Tahayyüller
2.Hafta: Eksikler ve Aşırılıklar
3.Hafta: Klişeler ve Temel Kurgular 1
4.Hafta: Klişeler ve Temel Kurgular 2
5.Hafta: Klişeler ve Temel Kurgular 3
6.Hafta: Hikâyenin Sonu

Levent Cantek kimdir?

1969 Ankara doğumlu. Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Lisans eğitimi aldı, Gazi ve Ankara Üniversitelerinde Gazetecilik yüksek lisans ve doktorası yaptı. Çizgi roman ve mizah ile ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Kültür tarihi ile ilgili çalışmalar yapıyor. Tv dizi ve film senaryoları yazıyor. Editörlük ve akademisyenliğini sürdürüyor. Kitapları: Türkiye’de Çizgi Roman (İletişim Yayınları, 1996), Markopaşa, Bir Mizah ve Muhalefet Efsanesi (İletişim Yayınları, 2001), Çizgili Hayat Kılavuzu (der. İletişim Yayınları, 2002), Karaoğlan, Erotik ve Milliyetçi Bir İkon (Oğlak-Maceraperest, 2003), Çizgili Kenar Notları (der. İletişim Yayınları, 2007), Cumhuriyetin Buluğ Çağı (İletişim Yayınları, 2008), Anadolu Masalları (Dipnot Yayınları, 2009), Şehre Göçen Eşek (İletişim Yayınları, 2011), Dumankara (Grafik Roman, İletişim Yayınları, 2013), Emanet Şehir (Grafik Roman, İletişim Yayınları, 2014), Uzak Şehir (Grafik Roman, İletişim Yayınları, 2015) . Kuş Eppeği ( İletişim Yayınları 2016)

Nis 09 2017

Ayrıntılar

Tarih: 9 Nisan 2017
Saat: 14:00
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

CerModern

Altınsoy Cad. No:3 Sıhhiye
Ankara, 06101 Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 312 310 00 00

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

CerEdebiyat
Telefon: +90 312 310 00 00
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi