Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Körleşme Paneli

28. Ankara Film Festivali’nde, sinema ve sahne sanatları alanında başarılı çalışmaları olan yönetmen, senarist ve oyuncuların yürüteceği çeşitli atölye çalışmaları ile Türkiye ve dünya sinemasından konukların katılacağı panel, söyleşi ve sergiler FESTİLAB kapsamında gerçekleştiriliyor.

Bu yılın teması körleşme. Nedir bu körleşme? Hangi filmler üzerinden rahatça tartışılabilir? Biz düşündük ki PARIS TEXAS, CAMERAPERSON bize uyar. Yeni olarak nitelendirebileceğimiz ABLUKA ve HAYAT VAR öylesine iyi örnekler ki onları seçkiye almadan edemedik. İzleyici bir başka açıdan bu filmlere baksın istedik. Nasıl başlamalı? Kameranın görüş açısı ile izleyicinin görüş açısı çakışmadığında kısmi göreme başlamış demektir. Griffith’in kamerayı izleyicin bakış açısına göre düzenlemeyi bırakıp filmsel uzayı paramparça ettiği günden bu yana kısmı görme var. Bir kısım görülüyor bir kısım ise görülmüyorsa körleşme vardır. Sinemayı dil yapan da bu görüş açılarının çeşitliliği değil mi? O “bütünü” kısmi gösteren yakın çekimler montajla bir araya geldiklerinde göstermediklerinden ötürü anlamı oluştururlar. Sinema gösterdiğinden çok göstermediğinden ötürü anlam yaratıyor. Bu konuyu filmler üzerinden tartışmak çok keyifli olacak diye düşündük bu etkinliği düzenlerken. Filmler göstermediklerini nasıl oluyor da gösterdiklerinden daha güçlü kılıyorlar.

Körleşme Paneli 27 Nisan Perşembe günü Kızılay BÜYÜLÜ FENER SİNEMALARI‘nda 16:30 ABLUKA gösterimi sonrası, 19:00’da Seçil Büker, Şeyma Balcı ve Aslı Gön’ün katılımlarıyla gerçekleştirilecektir.

Panel herkesin katılımına açıktır ve başvuru gerekmemektedir.

Nis 27 2017

Ayrıntılar

Tarih: 27 Nisan 2017
Saat: 19:00 - 20:30
Etkinlik Kategoriler: , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Büyülü Fener Sinemaları – Kızılay

Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak 18 Kızılay

+ Google Haritalar