Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Komün Günleri – Brecht // Tiyatro

-2 Perde (110’)
-Biletler ücretsizdir.
-Oyun biletleri 17 Temmuz tarihinden itibaren ODTÜ Kütüphane standından ve Kızılay Evrensel Kitapevi’ nden edinilebilecektir.
21 Temmuz 19:30
22 Temmuz 19:30
23 Temmuz 15:00

Sadece yetmiş iki gün sürer Paris Komünü.

18 Mart 1871 günü ilan edilir ve “meşru” Fransa Hükümeti ile Prusya’nın, daha birkaç ay öncesine kadar birbirleriyle savaşan iki düşmanın işbirliğiyle 28 Mayıs 1871 günü, Kanlı Hafta’nın sonunda yok edilir. Bu yetmiş iki gün, Brecht’in Komün Günleri’nde insanlığın temel çatışmalarına ev sahipliği yapar.

Fransız Devrimi’nin merkezinde yer alan feodalizm ve aristokrasiye karşı mücadele, zamanla işçi sınıfının burjuvaziye karşı mücadelesine dönüşür. Paris Komünü ise işçilerin “gökyüzünü fethetmeye” kalkışmasıdır. İşçi sınıfı bilinciyle mi harekete geçildi yoksa barikatlarla özdeşleşen Parislilik kimliğiyle mi? Blanqui, Prodhoun, Enternasyonel mi vardı Komün’ün arkasında yoksa iyice köşeye sıkışan halkın tepkisi mi? Paris’in savunulması mı? Paris’i kimin ve nasıl yöneteceği mi? Paris’in mülkiyeti mi? Özel mülkiyet hakkı mı? Yaşama hakkı mı?

Komün Günleri’ni 2017’nin olağanüstü koşullarında sahnelemek birçoğumuzun arzulayacağı bir tesadüf oldu. Gündemle oyun arasında doğrudan bir bağ kurma amacımız olmadıysa da çok sık karşılaştık gündemin ağırlığıyla ve fazlasıyla hissettik karşılaştırma yapma ihtiyacını. 1871’e çok da uzaktan bakamadık. İtiraf etmeliyiz ki biz de oyuna başladığımızda Paris Komünü neydi, o dönemde neler olmuştu, neden bu topraklarda karanlıkta bırakılmıştı, bilmiyorduk. “Kendinizden beklediğinizin fazlasını beklemeyin Komün’den” diyerek başladığımız bu yolda bizi yönlendiren de işte bu bilinmeyenler oldu.

Tem 21 2017

Ayrıntılar

Tarih: 21 Temmuz 2017
Saat: 19:30
Ücret: Ücretsiz
Etkinlik Kategoriler: , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

ODTÜ Mimarlık Amfisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Organizatör

ODTÜ Oyuncuları
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi