Yükleniyor Etkinlikler

Koku ve Şehir | Scent and the City // Sergi

06 Ocak 2018 – 31 Mart 2018

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), 2018 yılının ilk sergisini tarihin kokularına ayırdı. Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (Anamed)’in İstanbul’daki galerisinde sergilenen ve yoğun ilgi gören “Koku ve Şehir” sergisi, Koç Üniversitesi VEKAM ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi işbirliğiyle bu kez de Ankaralılar ile buluşuyor.

Antik dönemden başlayarak Anadolu uygarlıkları ve kültürlerinin kokularını ele alarak tarihsel hikâyelerini anlatan sergi 6 Ocak Cumartesi günü ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Sergi, ziyaretçileri bir zamanlar Anadolu topraklarında yaşamış medeniyetlerin tarihsel koku dünyasını keşfetmeye davet ediyor. Kahve, nane ve kolonya gibi günümüzün hakim kokularından pek çok örneğin yanı sıra geçmiş dönemlerin esintilerini taşıyan safran, buhur ve amber gibi birçok kokunun da aralarında yer aldığı 50’yi aşkın koku, 31 Mart 2018 tarihine kadar Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Serginin küratörlüğünü Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Lauren Nicole Davis, tasarımını ise PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) üstlendi. Sergide yer alan kokular MG Gülçiçek International Fragrance Company tarafından hazırlandı.

Bu sergi ilk kez 14 Nisan – 8 Haziran 2016 tarihleri arasında ANAMED Galeri’sinde sergilenmiştir.

_______ // _______

January 06, 2017 – March 31, 2017

At the begining of 2018, Koç University’s Vehbi Koç Ankara Studies Research Center (VEKAM) dedicates its new exhibition to the scents of history with the collaboration of Erimtan Archaeology and Art Museum. The “Scent and the City” exhibition invites visitors to use their noses to discover the worlds of the civilizations that once lived in Anatolia. More than 50 scents will be exhibited until March 31st, at the Erimtan Archaeology and Art Museum, including historically significant scents such as saffron, frankincense, and agarwood, and modern-day scents such as cologne, linden trees, and burning coal.

The exhibition is curated by Dr. Lauren Nicole Davis, teaching assistant at the Department of Archaeology and History of Art at Koç University. The exhibition is designed by Cem Kozar and Işıl Ünal from PATTU Architecture. The scents of the exhibition were prepared by MG Gülçiçek International Fragrance Company. The exhibition draws from literature, rituals, traditions, and the economy to focus on scents that were prominent in Anatolia.

This project was initially exhibited between 14 April – 8 June 2016 at the Koç University’s ANAMED Gallery.

Oca 06 2018

Ayrıntılar

Başlangıç: 6 Ocak @ 10:00
Bitiş: 31 Mart @ 18:00
Etkinlik Kategoriler:
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Kale Mah. Gözcü Sk. No.10
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 312 311 04 01

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
Telefon: +90 312 311 04 01
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi