Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Keşke Başka Bir Yerde Olsaydım // Sergi

Guy Ben-Ner (İsrail, 1969) #GeziciFestival kapsamında gerçekleşecek ‘Keşke başka bir yerde olsaydım’ / ‘I wish I was somewhere else’ başlıklı sergi ile Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor.

1.12.2017-10.12.2017 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi sanatçının videolarını geniş bir seçkide izleyiciyle buluşturuyor.

Ben-Ner’in edebiyat, sinema, politik ve ekonomik tesir, adaptasyon gibi konulara sıklıkla değindiği videoları, sanatçının esprili, direkt ve rastlantısal üslubunu ortaya koyuyor. Sanatçı kimi zaman bir nesnenin kullanım alanlarını dönüştürerek sanatsal prodüksiyon ve yaratıcılığı yalın bir düzleme oturtuyor; kimi zamansa insan algı ve yetisinin, hakim ahlaki ve sosyal ortama adaptasyonunu ikilemli biçimde ifşa ediyor. Ben-Ner, videolarında ustaca işlediği mizahi ögeler ile izleyiciyi oyuncu bir atmosfere davet ederken gerçekle hayal ürününü birbirine geçiriyor.
Videolarında çok sesliliği benimseyen ve birden fazla konuya değinen sanatçı; ‘Keşke başka bir yerde olsaydım’ sergisinde, adaptasyon ve öğrenme, ses ve imajların insan üzerinde yarattığı algı ve ekonomik ve sosyal düzenin getirdiği zorunluluklar üzerine yoğunlaşır. Adaptasyon ve öğrenmeyi insanın yaratıcılığı ve sınırlarıyla incelerken, edebi eserlerden ve masallardan da ilham alır. Ses ve imajların insan algısındaki yerini sinematografik olarak yeniden anlatırken, sinemanın eski dönemlerine ve düzenleme prensiplerine dair pek çok referansı ters yüz eden bir betimlemeyle tekrar eder. Ekonomik, sosyal ve siyasi sistemleri mülkiyet, kapitalizm ve yabancılaştırma kavramları üzerinden eleştirir.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi‘nde İsrail Büyükelçiliği’nin katkılarıyla düzenlenecek, küratörlüğünü T. Melis Golar’ın üstlendiği sergi ‘Keşke başka bir yerde olsaydım’ / ‘I wish I was somewhere else’ 1.12.2017-10.12.2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Sergi aynı zamanda video sanatçısı Köken Ergun’la, Guy Ben-Ner arasında gerçekleşecek sanatçı konuşmasına da ev sahipliği yapacak.

__________ // ___________

Guy Ben-Ner’s (Israel, 1969) ‘I wish I was somewhere else’ exhibition will be held within the scope of the Festival on Wheels to meet the art lovers of Ankara.

The exhibition will meet the visitors between the dates of 1.12.2017 to 10.12.2017 with a wide selection of videos by the artist.

The videos, in which subjects such as literature, cinema, political and economic influence and adaptation issues are often adverted, reveal the artist’s witty, direct and spontaneous style. Sometimes the artist transforms an object’s extent of use, thereby creating a vivid plane of artistic production and creativity; at other times he reveals the duality of human perception and competence with respect to its adaptation to the prevailing moral and social climate. Ben-Ner, by his masterful handling of humorous elements, invites the audience to a playful atmosphere in his videos, where reality and imagination interlace.
The artist whose videos adopt plurivocality and touch a multitude of themes, this time with ‘I wish I was somewhere else’ exhibition focuses on adaptation and learning, the perception of human beings through sounds and images and the imperatives imposed by the economic and social order. While studying the adaptation and learning within the boundaries of human creativity, he gets his inspiration from literature and fables. Whilst cinematographically reinterpreting the place of sounds and images in human perception, he repeatedly provides a large number of ambivalent references to the past era of movies and to the principles of film editing. He reviews economic, social and political systems over the concepts of ownership, capitalism and alienation.

The exhibition, open between the dates of 01.12.2017-10.12.2017 can be visited in Çankaya Municipality Contemporary Arts building, with the contributions of the Embassy of Israel and curated by T. Melis Golar.

The exhibition will also host an artist talk between the video artist Köken Ergun and Guy Ben-Ner.

Ara 01 2017

Ayrıntılar

Başlangıç: 1 Aralık 2017 @ 14:00
Bitiş: 10 Aralık 2017 @ 19:00
Etkinlik Kategoriler:
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Çağdaş Sanatlar Merkezi

Kennedy Caddesi No:4
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

(0312) 468 2105

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

Gezici Festival / Festival on Wheels
Telefon: +90 312 466 3484
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi