Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Geç Olmadan Eve Dön // Sergi

VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) işbirliğiyle düzenlenen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 5. ve son sergisi, İstanbul’un ardından Ankara’da izleyiciyle buluşuyor.

Tarih: 16 Kasım – 23 Aralık 2016
Küratör: Cem Sorguç
Katılımcılar: Ceren Oykut, Cevdet Erek, Deniz Cem Önduygu, Hilmi Tezgör, İdil Ergün, İpek Akpınar & Funda Uz

Küratörlüğünü Cem Sorguç’un yaptığı, TSMD Mimarlık Merkezi’nde 23 Aralık’a kadar görülebilecek sergi, “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: GEÇ OLMADAN EVE DÖN – Konut Serüveni Üzerine Bir Sergi” adını taşıyor. Temel yaşam mekanlarından yola çıkarak barınma kavramına odaklanan sergi, ziyaretçileri keyifli bir yolculuğa davet ediyor. Konuta dair yanıtsız kalan soruları cevaplamaya değil, soruların çıkış nedenlerini ve insanın aradığı cevapları, kent ve çevre dahilinde ortaya koymaya çalışıyor.

İnsanın barınma serüveninin binlerce yıl önceye uzanan tarihsel ve karmaşık bir konu olduğunu belirten Cem Sorguç, sergi hakkında şöyle diyor: “Bugün daha çok telaffuz ettiğimiz konut ve konut sorunu ise Endüstri Devrimi’ne ve Türkiye’de Tanzimat Dönemi’ne tarihleniyor. Bu tarihlerden itibaren; kimin tarafından, kim için, nerede ve nasıl yapıldığı, yapılacağı artık bir sorun olarak kabul edilegelen barınmanın çoğul hali, konutun serüveni belirmeye başlıyor. Sergi, üç bölümde bu serüveni ve konuta dair soruların ortaya çıkış nedenlerini ortaya koymaya çalışıyor. Bu serüven elbette son bulmaz, en eski yapı tipi olan konut, insan yaşadığı sürece var olur.”

Kas 16 2016

Ayrıntılar

Başlangıç: 16 Kasım 2016 @ 10:00
Bitiş: 29 Kasım 2016 @ 20:00
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD)

Dumlupınar Bulvarı Eskişehir Yolu 7. Km 2123. Sokak No:164 Mustafa Kemal Mahallesi (Kentpark AVM)
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

+90 312 468 66 38 -219 94 08

Mekanın İnternet Sitesi