Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Dayanışma Etkinliği: Hocama Dokunma! İşten Atma! // The Navıgators Film Gösterimi

ODTÜ Sinema Toplulukları (ODTÜ Sinema Topluluğu, Commune de Cinema, Kolektif Sinema, Politik Sinema Topluluğu) olarak soruşturma açılan hocalarımızı yalnız bırakmıyoruz.Önce süreci tartışacağımız sonrasında da Ken Loach`ın The Navigators filmini izleyeceğimiz etkinliğimize bekliyoruz.

Hocama dokunma, soruşturma!
2014 yılı sonlarında ODTÜ emekçileri tarafından, 3 gün süren ODTÜ tarihinin en büyük grevlerinden biri gerçekleştirilmişti. Grevin ardından akademisyenler hakkında soruşturmalar açılmış ve akademisyenler soruşturmalara karşı çadır direnişini başlatmıştı. Açılan soruşturmalara Türkiye’den ve uluslararası alandan gelen tepkiler ve çadır direnişinin tüm ODTÜ’lüler tarafından sahiplenilmesinin ardından soruşturmalar geri çekilmişti. Şimdi ise ODTÜ rektörü beş Eğitim Sen üyesine yeniden soruşturma açarak devlet memurluğundan çıkarma dahil cezalar yağdırmaya çalışıyor. ODTÜ emekçileri ise soruşturmalara karşı direniş nöbetine başladı.
Yeni atanan ODTÜ rektörü emekçilerin ve öğrencilerin onca sorununu görmezden gelip önceliğini yıllar boyu süren uğraşlarla kazanılmış hakları tırpanlayıp, sendikal faaliyete engel olmaya vermiş durumda. OHAL’i fırsat bilenler ODTÜ’deki yol eylemlerini, Soma boykotunu, emekçi mücadelelerini unutmamalıdır.
Bizler ODTÜ bileşenleri olarak kazanılmış haklarımızı korumaktan vaz geçmeyeceğiz. Soruşturmalara, işten atmalara, baskılara karşı taşeronundan kadrolusuna, idari personelinden asistanına bütün ODTÜ emekçileriyle omuz omuza duracağız. Direniş nöbetindeki ODTÜ emekçilerini selamlıyor ve taleplerini sahipleniyoruz.
Direniş Talepleri
1) Açılan soruşturmalar ve verilen cezalar geri çekilsin,
2) ODTÜ’de sendikal faaliyeti ve örgütlenme hakkını engellemeye yönelik baskılar son bulsun,
3) ODTÜ’de yaşanan ve sistematik hale gelen mobbing ve hak ihlallerinin önüne geçmek için somut ve kurumsal önlemler alınsın.

Kas 03 2016

Ayrıntılar

Tarih: 3 Kasım 2016
Saat: 18:00 - 21:00
Etkinlik Kategoriler: , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Organizatörler

Commune de Cinéma
ODTÜ Sinema Topluluğu
E-posta: