Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Çemberin İçindesin | you are inside the circle // Sergi

Şevket Arık’ın dördüncü kişisel sergisi “Çemberin İçindesin” 10 Ocak/29 Ocak 2018 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde gerçekleşecektir. Abitus Sanat Projeleri koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan sergide sanatçının son dönem çalışmaları izlenebilir. “Şimdi gözlerini kapat ve etrafına hayali bir çember çiz, sonra o çemberin dışına çıkmaya çalış” diye bir önermeden yola çıkarak belirlediği kavramsal temelde, günümüz insanının etrafında şekillenen yapay ve gerçek dairesel alanların sorgulamasını yapan bir yaklaşım belirlemiştir. Bütün sanat severleri sergiyi izlemeye davet ederiz.

Bireysel olarak hepimizin hayali bir çemberi vardır ve kişisel alanımızın sıradanlığına bir sınır oluşturur. Belki de bize ait olan özel alanı da belirlemiş oluruz böylece. Bir sanatçı için bu sınırlar muğlak da olsa belirlenebilen bir alandır ve onun çoklu kreatif pozisyonunu da istikrara kavuşturur. Hem dönüşün hem de değişim arzusu, tutarlılık hissi, bu alanın sınırları içinde realize olur. Böylece günümüzün çok kutuplu algılamaları ve heterojen tavırlarıyla ortaya konan çeşitlilik, temel bir zemine konumlandırabilir. Böylece çember sınır koyan bir yapı olmaktan çok, çapı sürekli büyüyen bir gerçekleşme zemini olarak tanımlanabilir.

O sınırın içine bir insan davet etmek ve herhangi bir noktasından algılamalar oluşturmasını beklemek, evren içinde evren olan bir konumu algılayabilmemizle eş değer sayılır. İşte bu noktada kişisel sınırlarının içine aldığın varlığa neler vadettiğin önemlidir. Senden olanı bilmek, sana ait olanı anlamak ve paylaşılanın kıymeti üzerinden onu örselemeden tekrar çemberinin dışına çıkmak gerekir. Tabi ki bu durum kaçınılmaz olarak müdahaleler de yaratır. Adına müdahale ya da etkileşim diyelim, sonuç olarak bu alanın öznesi, bu olaydan çapını büyüterek kendine daha geniş bir kapsam sağlar. Bütün bu masun süreçlerde çember yine kalır ve içinde ne olduğu ve sınırların nereye ulaşacağı, onu var eden öznenin hikayesine dönüşür.

Burada önerme olarak ortaya konan “çemberin içindesin” fikri iki evrede ele alınabilir. Birincisi mevcut durumda bir sanatçının var olduğu ve önerdiği zemini tanımlayan çemberin içine girme. İkincisi ise kendi sınırlarını sürekli sabitleyen kendine ait olan çember ile gezinme. Bu noktada kurgulanan ise sunulanın samimi ve dışadönük yapısında ortaya konanla temas edecek kadar iç içe geçme durumudur. Bu durum ister ötekinin alanı içinde olsun, isterse kendi alanın içinde olsun, sonuç olarak sürekli bir “çemberin içinde” olma durumu söz konusudur.

Şevket ARIK

Oca 10 2018

Ayrıntılar

Başlangıç: 10 Ocak @ 18:30
Bitiş: 29 Ocak @ 18:30
Etkinlik Kategoriler:
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Çağdaş Sanatlar Merkezi

Kennedy Caddesi No:4
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Telefon:

(0312) 468 2105

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

Çağdaş Sanatlar Merkezi
Telefon: 0312 468 2105
E-posta:
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi