Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Bir Performans Denemesi | Ben’den Evvel | Gizem Gürer // Tiyatro

‘Alternatif Karşılaşmalar’, güncel sorun ve konulara eğilmek üzere yola çıkarak tiyatro, medya, kent, mekân ve görsel sanatlar bağlamında toplumsal cinsiyet eşitliğini ele alıyor.

Bu çalışma Tiyatro ve Halkbilim ortak denemesidir.

“…Sen bir serseri değilsin, bir yerden, bir memleketten, bir bölgeden, bir kır manzarasının içinden geliyorsun. Çevrende kimliği olan insanlar vardı. Uzakta ya da yakında. Bu sensin, 200, 300, 400 ya da 1000 yıl önce, ama sensin, aynı sen… İlk dizeleri söylemeye başlayan kişi bir yerden, bir mekandan birinin oğluydu. Bu yüzden, eğer bütün bunları keşfedersen, sen de birinin oğlusun(çocuğusun)…”
Jerzy Grotowski

Bu çağrı açık bir davettir. Yıllardır aile içinde söylenegelen köklerinize ait hikayelerinizi, sahne üzerinde sizi canı gönülden dinlemeye hazır bir dinleyiciye anlatmaya davettir. İçinde sizin -çok küçük yaşta olsanız bile- olmadığınız, sizden yaşça büyük bir akrabanız tarafından size anlatılmış bir hikayeyi başka birine aktarma deneyimidir. Performansın toplam süresi 45 dakika ile sınırlandırılmıştır. Katılımcıların sahnedeki dinleyici-oyuncuya anlatacağı hikayesinin süre kısıtlaması yoktur. Bu buluşma köklerime ait anlatacak bir hikayem var diyen herkese açıktır.

*Jerzy Grotowski’nin ‘Mimesis-5’ dergisinde yer alan, çevirisi Sevilay Saral tarafından yapılmış aynı isimli makaleden alıntılanmıştır. Orijinali “Tu es le fils de quelqu’un” olan Fransız atasözü.

*Etkinlik ücretlidir.

*Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: https://alternatifkarsilasmalar.wordpress.com/

May 14 2017

Ayrıntılar

Tarih: 14 Mayıs 2017
Saat: 20:00
Etkinlik Kategoriler: , , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Yol Atölye

Güvenlik Caddesi 15/B
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar

Mekanın İnternet Sitesi

Organizatör

Alternatif Karşılaşmalar
Telefon: 0312 427 00 20
İnternet Sitesi: Düzenleyenin İnternet Sitesi