Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Belleklerdeki Sinema: Seyircinin Sergisi

Belleklerdeki Sinema: Seyircinin Sergisi, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında 21 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında Goethe-Institut Ankara‘da ziyaretçilerle buluşuyor.

“Belleklerdeki Sinema Sergisi, 115K269 No’lu Kültürel ve Toplumsal Bir Pratik Olarak Sinemaya Gitmek: Türkiye’de Seyirci Deneyimleri Üzerine Bir Sözlü Tarih Çalışması başlıklı TÜBİTAK projesi kapsamında Türkiye’de 1960-1980 yılları arasında sinemaya gitmiş seyircilerle yapılan sözlü tarih görüşmelerine dayalı olarak tasarlanmıştır. Halen İstanbul, Ankara, Antalya ve Kocaeli’nde yaşayan, Yeşilçam olarak adlandırılan dönemde sinemaya gitmiş yüz kadın ve erkek ile yapılan görüşmeden seçilen anılar, anlatılar ve görsellerden oluşan sergi, seyircilerin belleklerinde sinemanın yerini araştırıyor.

Sinema, yalnızca filmlerden ya da yönetmenlerden oluşan tekil bir olgu değil, aynı zamanda çeşitli bağlam ve durumlarda sinemaya gitmeyi, farklı seyir biçimlerini deneyimlemeyi, film yıldızlarıyla sinema salonu dışında da etkileşmeyi, sinemaya giderken ya da sinemadan dönerken bir şeyler yiyip içmek gibi pratikleri de içeren bir kültürel-toplumsal deneyimdir. TÜBİTAK projesinin bir parçası olarak tasarlanan bu sergi, seyircilerin sinemaya dair pratiklerini, deneyimlerini, duygu coğrafyalarını keşfetmeye çalışıyor. Bu bağlamda sergi, 1960-1980 arası dönemde toplumda sinemanın nasıl algılandığına, sinemanın toplum yaşamındaki yerine, o dönemin sinema salonlarına, film gösterim ve seyir pratiklerinin nasıl biçimlendiğine ve seyirciler tarafından bu pratik ve deneyimlerin nasıl hikâye edildiğine odaklanmaktadır. Yerleşim yeri (kent/ kır), toplumsal cinsiyet (kadın/ erkek), yaş (çocuk/ genç/ yetişkin), sosyo-ekonomik düzey ve çeşitli aidiyetlerin sinemaya gitme pratiğinde nasıl bir rol oynadığı, sinema anılarının belleğe nasıl kaydedildiği ve bellekten nasıl tekrar çağrılarak anlatılaştırıldığı, özetle sinemaya gitmenin kültürel, toplumsal ve duygusal bir tarihçesi üzerine fragmanlar sunuyor.

Sergide, görüşülen katılımcıların sözlü anlatılarından yapılan alıntılar ve yine katılımcıların anlatılarında yer alan sinema salonlarına, film afişlerine, oyuncularına, dönemin süreli yayınlarına, fotoğraflarına ait görseller birlikte harmanlanmıştır. Farklı şehirlerden, toplumsal katmanlardan, yerleşim birimlerinden kadın ve erkeklerin sinema anlatıları, sinemaya gidiş hazırlığından başlayıp, sinema salonundan çıkış süreci ve film sonrası paylaşımları temel alınarak kurgulanan bir video ise, sergi kapsamında gösterime sunulmuştur.”
– Prof. Dr. Hasan Akbulut

Nis 21 2017

Ayrıntılar

Başlangıç: 21 Nisan 2017 @ 18:00
Bitiş: 5 Mayıs 2017 @ 14:00
Etkinlik Kategoriler: , , ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

GI Ankara

Atatürk Bulvarı 131 Bakanlıklar
Ankara, Türkiye

+ Google Haritalar