Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti

Aynı Bahçe – The Same Garden // Sergi

Müze Evliyagil bünyesinde kısa süreli proje ve sergilerin de gerçekleştiği ArtOda, Evliyagil Koleksiyonu ile koleksiyon dışı üretimlerin buluştuğu “Aynı Bahçe” sergisini 17.03.18 – 06.05.18 tarihleri arasında ArtOda’ da ağırlamaya hazırlanıyor. Yedi genç sanatçının üretimlerinin bir araya geldiği sergide doğumdan hemen sonra, hayatla bu belirsiz sınır arasında geçirilen zamanların bahçesine bir bakış sunuluyor.

Please scroll down for english

“Aynı Bahçe”

17.03.18 – 06.05.18

Sanatçılar:

Sadık Arı, Murat Balcı, Gökhun Baltacı, Anıl Saldıran, Kazım Şimşek, Asya Tok, Yuşa Yalçıntaş

Doğurgan, bereketli topraklara atılan her tohum kendi yaşamsal döngüsüne başlar. Kar örter, yağmur ıslatır, güneş ısıtır ve doğum gerçekleşir. Toprak her daim doğaya verdiği sözü tutar; doğurur ve döngünün mükemmel ilerleyişini sağlamak için er ya da geç geri çağırır.

Doğumdan itibaren bedenin gelişimine zihin de katılır. Yüksek bir ivmeyle kayıt makinesi gibi çalışan zihin, erişkinliğe varmadan önce bir odadan diğerine emekler, bahçelerde koşar, koridorlarda gezinir. Toplum yapısını oluşturan sistemin dik yokuşlarından oyun oynayarak tırmanır. Gelişim her daim pozitif bir ivmeyi anımsatsa da, bu olgunun içine değişimin payını da hesaplayarak katmak gerekir. Beden, gelişimini devam ettirdiği sürece zihin de değişir, büyüme tamamlanırken dönüşüm de başlar.

İktidarın gücünü topladığı, üzerine kurulduğu ve yükseldiği mikro düzeyde örgütlenen aile birimi, yeni nesillerin üretilip şekillendirilmesi için harıl harıl çalışan, özverili bir hücre gibidir. Ahlaki ödevlerin, etik değerlerin, geleneğin ve hayatta kalma becerilerinin aktarımı onun sayesinde mümkündür. Toplum, bilindik ve sürpriz olmayan ‘tipik’ bireyler ister; ödevler verir ve bu ödevlerin yerine getirilmesi için zorbalık yapar. Çocuğun varlık bilinci tüm bu kurulu sistemlerden uzak, oyunla haşır –neşir büyülü bir bahçede gezinirken, aslında yetişkinlerin elinde işlenmeye hazır bir hammadde gibi montaj hattında ilerlemektedir.

Bu bahçede gezinen küçük insanlar hayatla karşılaşmaya tam olarak ne zaman hazır olur? Tüm çabalar döngünün zorluklarına karşı tutulmuş bir kalkan ise, hayat tam olarak ne zaman ve nasıl başlar?

Yedi sanatçının üretimlerini bir araya getiren “Aynı Bahçe”, doğumdan hemen sonra, hayatla bu belirsiz sınır arasında geçirilen zamanların bahçesine bir bakış niteliğinde okunabilir. Evliyagil Koleksiyonu ile koleksiyon dışı üretimlerin buluştuğu “Aynı Bahçe” sergisi 17.03.18 – 06.05.18 tarihleri arasında ArtOda’ da ziyaret edilebilir.

//

“The Same Garden”

ArtOda, where temporary exhibitions and projects take place within the scope of Evliyagil Museum, is getting ready to host the exhibition “The Same Garden” that contains artworks from and out of the Evliyagil Collection between 17.03.2018 – 06.05. 2018. In the exhibition which brings works by seven young artists together, a glance has been directed at the garden of times that is spent between life and the blurry line right after birth.

Artists:

Sadık Arı, Murat Balcı, Gökhun Baltacı, Anıl Saldıran, Kazım Şimşek, Asya Tok, Yuşa Yalçıntaş

Every seed that is sown to fertile and rich soil starts its own life cycle. Snow covers, rain washes, the sun warms up and birth takes place. The soil always fulfils its promise to nature, and gives birth in order to help the progression of the cycle of life.

The mind joins the development of body beginning from birth. The mind, which works like a recording machine with high speed, crawls to one room from another, runs through the gardens, wanders around the corridors. It climbs up the steep slopes of the system that constitutes the structure of the society while playing. Although development always sounds as a positive acceleration, we should also consider and add the role of change. The mind changes too while the body continues to develop, the transformation starts while the development completes itself.

The family unit that is organized in a micro basis, from which power takes its strength, builds and rises upon, like a devoted cell that hums with activity, working for the production and formation of the new generations. The transmission of moral obligations and values, traditions and survival skills are all possible owing to the family. The society demands ‘typical’ individuals who are not surprising and all familiar. It gives responsibilities and tyrannizes people in order to make them fulfilled. While the existential awareness of the child is wandering around in a magical garden, kneaded with games and away from all these formed systems, it also moves along an assembly line like a raw material, ready to be processed in the hands of adults.

When will these small people who wander in this garden be exactly ready to encounter life? If all efforts are like shields held against the difficulties of the cycle, how and when life will exactly start?

“The Same Garden”, bringing together works by seven young artists, can be seen as a glance at this garden which is in between life and this blurry line right after birth. The exhibition that contains works from the Evliyagil Collection and young artists is open to view between 17.03.18 – 06.05.18 in ArtOda at Evliyagil Museum.

Çeviri: Elif Didar Dağtaş

Mar 17 2018

Ayrıntılar

Başlangıç: 17 Mart @ 18:00
Bitiş: 6 Mayıs @ 20:30
Etkinlik Kategoriler: ,
İnternet Sitesi: Etkinlik Sitesini Ziyaret Edin

Yer:

Müze Evliyagil

Turgut Özal Bulvarı Şevket Evliyagil Sokak No: 1 İncek
Ankara, 06830 TR

+ Google Haritalar